Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedir? Neden Olur?

Gözlerde yanma, kızarıklık, batma, kaşıntı ve bulanıklık oluştuysa problem göz kuruluğu nedeniyle oluşabiliyor. Gözyaşları, içinde bulundurduğu koruyucu maddeleriyle göz yüzeyine bariyer oluşturur. Gözyaşları azaldıktan sonra ise gözün savunma mekanizması bozulmaya başlayarak göz kuruluğu ortaya çıkıyor. Bu durum eğer gerekli önlemler alınmazsa ileri ki vakitler de körlüğe bile yol açabiliyor.

Oldukça kolay önlemlerle bu problemin önüne geçebilmek için hiç vakit kaybetmeyerek uzman bir doktora başvurun. Gözyaşlarının azalmaması adına alınabilecek çeşitli önlemler neler? Göz kuruluğu belirtileri nasıldır? Göz kuruluğu neden olur ve göz kuruluğu tedavisi nasıl gerçekleşir inceleyelim.

Göz Kuruluğunda Güneşin Etkisi

Güneşin ultraviyole ışınları gözün yapısına ciddi derecede zarar verebiliyor. Güneşin verdiği ısı gözyaşının hızlı olarak buharlaşmasını sağlaması yanında, ultraviyole ışınları sarı nokta hastalığı ve katarakt gibi problemlere de neden oluyor. Güneş ışınlarına karşı güneş gözlüğü kullanmak çok önemlidir. Ek olarak şapka kullanımı da ihmal edilmemelidir.

Aşırı Rüzgâr Göz Kuruluğuna Sebep Oluyor

Özellikle yaz ayları içerisindeyken esen rüzgâr serinlemeyi sağlayıp rahatlatırken gözleri de kurutuyor. Gözyaşı esen rüzgârla çok çabuk şekilde buharlaşıyor. Bu duruma karşı geniş çerçeveli gözlükler kullanabilir ve yapay gözyaşı takviyesi alarak gözlerinize nem sağlayabilirsiniz.

Klima Göz Yaşı Kuruluğunu Tetikliyor

Kullanılan klimalar ortamın nem oranını düşürdüğü için gözlerin kurumasını tetikler. Bu durumda alınacak olan klima sistemlerinin nem düzenleyici tipinde olması ya da bulunduğunuz ortamın ayrıca neminin arttırılması gerekiyor.

Makyajın Göz Kuruluğuna Etkisi

Yapılan göz makyajları kapak kenarlarında bulunan kanalları tıkayarak gözyaşı yapısının bozulmasında ciddi derecede rol oynuyor. Ayrıca enfeksiyonun oluşması adına da zemin hazırlıyor. Mutlaka yapılan göz makyajı temizlenirken oldukça titizlik gösterilmelidir.

Göz Kuruluğuna Sebebiyet Veren Diğer Konular

Göz kuruluğu nedenleri arasında yer alan diğer faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Lens ile uyumak
  • Ekran başında uzun süre kalmak
  • Göze toz kaçması
  • Çeşitli hormonal nedenler
  • Havuz suyunun kloru

Gibi çeşitli sebeplerden dolayı göz kuruluğu kendisini gösterebiliyor.

goz-kurulugu-tedavisi

Göz Kuruluğu Tedavisi ve Nedenleri

Bol Su Tüketmek Göz Kuruluğunu Engelliyor

Oluşan göz kuruluğu problemlerine karşı bolca su tüketimi yapmak göz kuruluğunun oluşmasını önlemekte çok büyük bir yarar sağlıyor. Bilhassa buharlaşmanın en yoğun yaşandığı ve göz kuruluğunun artış bulduğu yaz ayları içerisinde yeterince su tüketimi yapmamak, sıvı ihtiyaçlarını karşılamak adına çay veya kahve gibi içeceklerin karşılayacağını düşünmek, göz kuruluğu konusunda artış sağlayacağı gibi göz sağlığını da kötü yönde oldukça etkileyecektir.

Göz Kuruluğunda Bulgular ve Şikayetler

Göz kuruluğu geçer mi diye düşündüğümüzde, elbette iyileşme sürecinin var olduğunu hatırlıyoruz. Genel olarak bulgular gözde batma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikâyetlere yol açıyor. Göz içerisinde yabancı cismin var olduğu hissi, yapışkan biçimde birikinti ve yorgunluk hissi şikâyetlerini de oluşturmaktadır. Ayrıca batma ve yanma gibi şikâyetlerin ardından gözlerde refleks, kızarıklık, sulanma, göz etrafında ve içinde ipliksi şekilde olan bir sıvı birikimleri görülebilir.

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kurulu nedir bu konuyu ele aldık. Fakat göz kuruluğu yaşayan hastaların günlük rutin hayatlarını etkileyen herhangi bir göz kuruluğu var ise, bu durumlarda yapay gözyaşları gözün kuruluğunu gidermek adına en çok kullanılan ilaçtır. Bunun yanı sıra oldukça ileri seviye kuru göz hastalarında gözyaşlarının geldiği kanalın tamamen tıkanması ile mevcut olan gözyaşlarının göz içerisinde kalmasını sağlayan “Punktum Tıkaçları” tedavi için kullanılabilir. Göz kuruluğunun devamlı olduğu tüm hastalar için tedavi amaçlı verilen gözyaşı damlalarının aksatılmaması ve sürekli olarak titizlikle kullanılması çok önemli bir konudur.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir