Keratokonus Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus Hastalığı Tedavisi

Gözde yaygın olarak görülen hastalıklardan birisi de keratokonus rahatsızlığıdır. Söz konusu rahatsızlık gözün kornea olarak adlandırılan bölümünde görülür. Hastalık kendisini yuvarlak bir şekle sahip olan korneanın koni şeklini almasıyla gösterir. Korneanın bu şekli alması ile kişiler görüş bozukluğu yaşarlar. Bu hastalık özellikle miyop ve astigmat gibi göz rahatsızlığı olan kişilerde görülür. Keratokonus hastalığı tedavisi geç olmadan mutlaka yaptırılmalıdır. Uzman doktorlar tarafından çeşitli tedavi yöntemleri ile keratokonus yenilmektedir.

Keratokonus Hastalığı Belirtileri

Korneanın sivri bir hal alması ile ortaya çıkan bu göz rahatsızlığı özellikle kadınlarda daha çok görülür. Bu rahatsızlık aynı zamanda genç yaşlarda başlar ancak anlaşılması zaman alabilir. Bunun için göz rahatsızlığı yaşayanların keratokonus hastalığı belirtilerine dikkat etmeleri gerekir. Bu belirtilerden en önemlisi miyop ve astigmat rahatsızlıklarının devamlı olarak ilerlemesidir.

Ayrıca gözlük kullanılmasına rağmen net bir görüş sağlayamamak da rahatsızlığın belirtileri arasında yer alır. Bunlar dışında göz kamaşması ve gözün sürekli kaşınıyor olması da hastalığın belirtileri arasında yer alabilir. Bu sebeple bu belirtileri sık sık yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden göz muayenesi yaptırması gerekir.

Keratokonus Hastalığı Tedavileri

Kornea bozukluğundan kaynaklanan göz rahatsızlığının tedavisi için uzmanlar farklı yöntemler deneyebilir. Bu hastalığın erken teşhisi gözlerdeki rahatsızlığın önlenmesini sağlayacağı için öncelikle hastalığı önleyici yöntemler uygulanır. Sonrasında başarı elde edilmezse ileri tedavi yöntemlerine geçilir.

Uzmanların hastalık için uyguladıkları tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Erken teşhis edilen rahatsızlıklarda gözlük tedavisi uygularlar.
  • İleri rahatsızlık durumlarında kontakt lens tedavisi uygularlar.
  • Farklı özelliklerdeki kontakt lenslerin işe yaramaması durumunda hastalığın ilerlemesini durdurmak amacıyla çapraz bağlama adı verilen ccl tedavisi uygularlar.
  • Çapraz bağlama tedavisi de işe yaramazsa kornea nakli yaparlar. Bu nakille korneanın hastalıklı bölümünün alınıp sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesini sağlarlar.
  • Ayrıca bazı hastalarda kornea içine halka adı verilen bir cisim yerleştirilerek görme kalitesinin artırılması sağlanabilir. Ancak bu yöntem gözlük ve lens kullanımından hastaları kurtarmadığı için çok fazla uygulanmaz.

Keratokonus tedavisi yapılmazsa körlükle sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Bunun için gözlerinde bir rahatsızlık yaşayanların göz doktoruna giderek muayene olmaları ve hastalık varsı erken tedaviye başlamaları gerekir. İlerlemesi hızlı olan bir rahatsızlık olduğu için erken teşhis edilmesi son derece önemlidir.

Keratokonus Hastalığı Tedavisi

Keratokonus Hastalığı Tedavisi

Corneal Cross Linking Tedavisi

Çapraz bağlama olarak da anılan corneal cross linking tedavisi (ccl) ile korneada ortaya çıkan rahatsızlığın durdurulması amaçlanır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için hastalıkla ilgili gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan tetkikler sonunda korneada ortaya çıkan bozulmanın ilerlediği görülürse ccl tedavisi uygulanmaya karar verilir.

Daha sonra hastanın gözü uyuşturularak riboflavin adı verilen B12 vitamini damlası göze damlatılır. Bu damlanın damlatılması işlemi yarım saat boyunca 5 dakikada bir tekrarlanır. Damlanın damlatılması işlemi bitirildikten sonra korneaya ultra viyole ışınlarının uygulanması gerçekleştirilir. Bu uygulama da 30 dakika sürer ve uygulama boyunca riboflavin ismi verilen damla damlatılmaya devam eder.

Korneaya ultra viyole ışınlarının gönderilmesi ile korneanın sertleşmesi sağlanır ve uygulama bittiğinde göz bandajlanır. Ccl tedavisi sonrası kişiler gözleri için 1 ay boyunca damla kullanmak zorunda kalır. Bu uygulama sonrasında gözde batma ve ağrıma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Uygulama sonrasında yaklaşık 3 ay içinde de başarı elde edilip edilmediği öğrenilebilir.

Keratokonus Tedavisi Fiyatları

Korneanın sivrilmesi şeklinde kendisini gösteren keratokonus tedavisi fiyatları tedaviyi uygulayan doktorlara göre değişiklik gösterebilir. Gelişme gösteren bir rahatsızlık olduğu için hastalığın düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. İleri rahatsızlıklarda uygulanan ccl ve kontakt lens gibi tedavilerde alınan ücretler doktorlara göre farklılık gösterebilir. Normal şartlarda sigorta tarafından bu hastalığın tedavileri karşılanır. Ancak kişiler özel hastanelerde ve kliniklerde tedavi olmak isterlerse belirli bir fiyatı göze almaları gerekir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir