Keratokonus Nedir? Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Nedir? Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Nedir?

Keratokonus hastalığı pek çok kişi tarafından bilinmez. Ancak; her yaştan insanın yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Bu nedenle; keratokonus nedir sorusunu cevabı bilinmelidir.

Keratokonus Hastalığı Nedir?

Adından sıklıkla bahsedilen keratokonus hastalığı nedir; kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla birlikte bozuk ve bulanık bir görüş ortaya çıkar. Söz gelimi; araba kullanmak ya da kitap okumak gibi günlük aktivitelerin yerine getirilmesi zorlaşır. Keratokonus hastalığı kalıcı körlüğe neden olmaz. Pek çok tedavi yöntemi ile tedavi edilebilir.

Keratokonus Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni; kesin olarak saptanamamıştır. Ancak; bu rahatsızlığa neden olabilecek bazı durumların olduğu ileri sürülmüştür. Hastalığın kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir. Bazı vakalarda, bu rahatsızlığın anne ya da babadan geçtiği görülmüştür. Keratokonuslu 10 kişiden yaklaşık olarak bir kişinin ebeveynlerinden biri bu hastalığa sahiptir.

Keratokonus

Keratokonus

Bunun yanı sıra; kontakt lenslerin de bu hastalığa yol açabileceği iddia edilmektedir. Bu kanıtlanmamış bir iddiadır. Bununla beraber, keratokonusa yatkınlığı olan kişilerin gözlerini ovuşturmaları sonucunda travmalar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da daha kolay ve hızlı hasarlar ortaya çıkar. Göz ovması alerjilere bağlı olarak gelişiyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. İlaçlarla alerji tedavi edilerek göz ovmasının önüne geçilebilir.

Keratokonus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu sağlık sorununun birçok belirtisi vardır. Bazı belirtiler hastalığın başında yani ilk evrelerde görülür.

  • Bazıları ise ilerleyen vakalarda daha belirgin bir şekilde görülür.
  • Işığa ve parlamalara karşı hassasiyet durumu
  • Düz çizgilerin dalgalı ya da bükülmüş halde görünmesi sebebiyle görmede hafif bir bozukluk
  • Görüşte hafif bulanıklık

Bu belirtiler erken aşamada görülmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde hemen bir uzamana başvurulursa çok daha kolay tedavi edilebilir. Bu evrede ameliyata gerek kalmadan tedavi olmak mümkün olur.

  • Görmede bozukluk
  • Bulanık görmede artış
  • Miyop ya da astigmatizm bulgularında artış
  • Gözlük gereksinimi
  • Kornea çıkıntı yaptığı için kontakt lenslerin göze uymaması ya da rahatsızlık vermesi

Bu belirtiler keratokonus hastalığı ileri safhalarında görülür. Bu rahatsızlığın erken evreden geç evreye geçişi genellikle yıllar sürebilmektedir. Ancak; bazı hastalarda kötüye gidiş daha çabuk olabilir. Buna bağlı olarak, kornea yumuşaklığını ve aynı zamanda berraklığını yitirir. Görüş, daha bozuk ve bulanık bir hale gelir.

Keratokonus Nedir? Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Nedir? Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık, genetik geçiş özelliği taşır. Keratokonus hastalarının yakınlarında yüksek oranda göz hastalıkları keratokonus ya da yüksek astigmat şeklinde rahatsızlıklar görülebilir.

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus tedavisi hastalığın, belirtilerine ve hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Hastalık belirtileri hafif olduğu zaman hastalık erken aşamalardadır. Böyle vakalarda görme sorunu gözlük yardımıyla düzeltilebilir. Tedavinin ileriki aşamalarında görüntünün doğru bir şekilde odaklanmasına yardımcı olabilmek için özel ve sert kontakt lensler kullanılması önerilir. Elbette, bu tedavi şekilleri uzman hekimin önerdiği şekilde kullanılır.

Bu tedavi yöntemlerinin dışında kullanılan başka tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahaleyle korneanın içerisine küçük ve kavisli bir cihaz yerleştirilir. Bu cihaz yardımıyla korneada mevcut olan eğrilik düzeltilmeye çalışılır.

Uzman hekim, korneayı güçlendirmek için özel bir UV ışını ve aynı zamanda göz damlası kullanır. Bu tedavi yöntemleriyle korneanın düzleşmesi ve sertleşmesi sağlanır. Böylece, korneanın daha fazla kabarık bir duruma gelmesinin önüne geçilmiş olur.

Eğer, hastanın rahatsızlığının belirtileri şiddetli ise doktor kornea nakli önerebilir. Kornea nakli ile hastalıklı olan korneanın bir kısmı ya da tamamı sağlıklı olan bir donör kornea dokusu ile değiştirilir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir