Kornea Nedir? Kornea Nakli Ameliyatı

Kornea Nedir? Kornea Nakli Ameliyatı

Kornea Nedir?

Kornea; gözün renkli kısmının önünü kaplayan saydam tabakadır. Gözün dış tabakasının en önündedir. Şeffaf bir yapıya sahip olup kubbe şeklinde bir dokudur. Bu saydam yapının hemen arka kısmında göze rengini veren iris yer alır. Kornea nedir sorusu kadar korneanın fonksiyonları da ayrı bir öneme sahiptir.

Korneanın Fonksiyonları Nelerdir?

Kornea, cam gibi düzgündür. Bunun yanı sıra; dayanıklı ve güçlü bir yapıdadır. Bu özellikleriyle göze iki farklı şekilde yardımcı olur. Başka bir deyişle; iki önemli görevi üstlenir.

  • Bir kalkan görevi görür. Gözün iç kısımlarını toz, mikrop ve zarar veren maddelere karşı gözü korur. Bu görevini, göz yuvası, göz kapakları, gözyaşı ve gözün beyaz kısmı yani; sklera ile paylaşmaktadır.
  • Bir pencere gibidir. Bu özelliği ile ışınların göze giriş yeridir. Gözün bütün kırıcılığının % 65-75 oranını sağlar ve katkıda bulunur.
  • Uv ışınlarının bir kısmını filtre eder.
  • Korneanın önemli görevleri vardır. Kornea sağlığına dikkat edilmesi gerekir.
Kornea Hastalıkları Nelerdir?

Kornea Hastalıkları Nelerdir?

Korneayı Etkileyen Hastalıklar

Kornea hastalıkları son derece önemlidir. Bir takım hastalıklar, korneayı etkileyebilmektedir. Bazıları ciddi anlamda etkilere sahipken bazıları daha az etkide bulunurlar.

Alerjiler; kuru ve sıcak havalarda ortaya çıkar. Özellikle polenlere bağlı olarak ortaya çıkan alerjiler kornea üzerinde büyük etkilere sahiptir. Kaşıntı, kızarıklık, yanma, yaşarma, batma ve sulanma gibi belirtiler gösterir. Kozmetik malzemeler, ilaçlar ve aynı zamanda lensle alerji durumlarını artırır.

Kornea Enfeksiyonları; bakteri, mantar ve virüsler çeşitli biçimlerde göze bulaşması neticesinde kornea zarar görebilir. Keratit adı verilen ağrılı enfeksiyonlarda sulanma, çapaklanma, görme bulanıklığı ve ağrı belirtileri ile birlikte korneada lekelenme ve beyazlaşma gelişebilmektedir.

Konjonktivit; konjonktivada meydana gelen rahatsızlıktır. Konjonktiva; gözün beyaz kısmını (sklera) ve kapakları örtmekte olan dokudur. Çeşitli enfeksiyonlar, konjonktivada kızarma, kaşıntı, şişme ve yanmaya neden olur. Bazı konjonktivit çeşitleri çok kolay bulaşabilmektedir. Kişiden kişiye hızla bulaşabilir. Bunun yanı sıra; uzun süren konjonktivitler korneada görme kaybına ve enflamasyon durumlarına sebebiyet verebilir.

Pterigium; pembe renkte ve üçgen şekilli dokunun kornea üzerine yürümesidir. Güneşli ortamlarda olan kişilerde ve özellikle 20 ile 40 yaşlarda görülmektedir. Eğer görmeyi etkilemiyorsa cerrahi bir müdahale ile çıkarılması önerilmemektedir. Ayrıca; bu rahatsızlığın tekrarlayıcı özelliği bulunmaktadır.

Kornea Distrofileri; gözün bir ya da birçok bölümünün normal saydamlığını yitirerek bulanıklaşmasıdır. Genel olarak ailesel yani; genetik olarak gelişir. Bazen de nedeni bilinmeden gelişebilir. Görmeyi etkiler. Bazıları göz muayenelerinde kolaylıkla saptanabilir.

Kuru Göz; durumu da korneayı etkiler. Gözyaşının devamlı üretimi göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zira gözyaşı gözün beslenmesini sağlar ve gözü çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Kuru göz rahatsızlığında hastalarda gözyaşı üretimi azdır. Dolayısıyla, kornea yüzeyinin ıslak ve rahat tutulması mümkün olmaz. Bu durum batma hissine neden olur.

Bu rahatsızlıklar, korneaya etki ederler. Bu rahatsızlıkları yaşayanların mutlaka bir hekime muayene olmaları gerekir.

Kornea

Kornea

Kornea Nakli Gerektiren Durumlar

Şeffaf ve damarsız olan kornea dokusu ödem ya da yara sebebiyle bulanıklaşır. Bu durumla birlikte, görmede azalma olur. Korneanın doğal kubbe yapısının bulanıklaşması, kornea bütünlüğünün ağı derece bozulması, genetik olan kornea hastalıkları kornea nakli gerektirebilir.

Kornea Nakli Ameliyatı

Genellikle lokal anestezi ile yapılır. Göz ve çevresi uyuşturulur. Mikroskop altında yuvarlak özel bir bıçakla hastanın bulanık olan korneasının merkezinden 7,5-8 mm çapında bir pencere çıkarılır. Sağlıklı olan kornea bu bölgeye uygun bir boyutta kesilir ve bu bölgeye dikilir.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir