Kornea Yırtılması – Kornea Yırtılması Tedavisi

Kornea Yırtılması – Kornea Yırtılması Tedavisi

Kornea Yırtılması – Kornea Yırtılması Tedavisi

Kornea çeşitli hastalıklardan etkilenebilir. Kuru göz, çeşitli alerjiler, pterigium, kornea enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlık korneayı olumsuz etkiler. Bunların yanı sıra; kornea yırtılması da önemsenmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlığın belirtilerinden birinin hissedilmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir.

Hasta, fark edemese de korneada meydana gelen yırtık ciddi boyutlarda olabilir. Bunun tedavisi için ameliyat gerekebilir. Bu sağlık probleminin ne seviyede olduğunun anlaşılması ancak doktor muayenesi ile mümkündür. Kornea rahatsızlıkları direkt olarak göz sağlığını tehdit eder. Ayrıca; korneada meydana gelen rahatsızlıklar görüntü kalitesini de olumsuz etkiler.

Kornea Nedir?

Kornea; gözün renkli kısmının önünü kaplayan saydam bir tabakadır. Kubbe şeklinde bir dokudur. Göze dışarıdan bakıldığı zaman ilk görülen tabakadır. Aynı zamanda ışığın ilk karşılaştığı ve kırıldığı katman olmaktadır. kornea, şeffaf bir yapıya sahiptir. Bu şeffaf yapıdaki dokunun arkasında göze rengini veren iris yer alır. Kornea iki önemli görevi yerine getirir. Bu görevlerden ilki; bir kalkan gibi gözü korur. Gözün iç kısımlarını toz, mikrop ve zarar verici maddelere karşı korur. Elbette, bu görevi, göz kapakları, gözyaşı, göz yuvası ve sklera ile birlikte üstlenir.

İkinci önemli görevi ise; bir pencere görevi görmesidir. Bir pencere gibi ışınların göze giriş yeridir. Gözün kırıcılığının % 65-75 oranını sağlar. Böylece kırıcılığa katkı sağlar. Aynı zamanda, kornea UV ışınlarının önemli bir kısmını filtre etme görevi de görür.

Kornea Yırtılması Nedir?

Kornea yırtılması; göze alınabilecek her hangi bir darbe sonucunda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Kornea yırtılması nedir sorusuna en basit tanımıyla; korneada meydana gelen zedelenme ve hasar denilebilir. Alınan darbe sonucu korneada yırtık meydana gelir.

Kornea oldukça hassas, dayanıksız bir yapıdadır. Dolayısıyla tehlikelere açıktır. Ufak bir darbe sonucu bile kornea yırtılması rahatsızlığı yaşanabilmektedir.

Kornea Yırtılması Tedavisi

Kornea Yırtılması Tedavisi

Kornea Yırtılmasının Nedenleri

Kornea yırtılması neden olur, genelde keskin bir nesne ya da cismin göze teması ile oluşur. Bunun dışında, göze alınan bir darbe de korneanın yırtılmasına neden olabilmektedir.

Kornea Yırtılmasının Belirtileri

Kornea yırtığı meydana geldiğinde birçok belirti gözlemlenebilir.

 

  • Gözün ve özellikle göz bebeği çevresinin çok fazla kızarık olması
  • Gözde ve göz çevresinde meydana gelen şiddetli ağrı ya da sancı
  • Göz kapaklarında şişkinlik

Kornea yırtılması belirtileri gözlemlendiğinde vakit kaybedilmeden hekime başvurulması gerekir.

Kornea Yırtığı Teşhisi

Hasta göz korneası yırtılması durumunda gözünde ciddi bir sorun olduğunu hisseder. Göz etrafındaki dokuda şişme meydana gelir. Bunun yanı sıra; kızarıklıklar oluşur. Hasta şiddetli acı hisseder. İlk yırtılma yaşandığında hasta bir şey hissetmez. Daha sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Görünüşte bir şey fark edilmese de korneada yırtık oluşmuştur. Bu nedenle; hasta bu tür şikâyetler yaşadığı anda hekime gitmelidir. Uzman hekim muayene sonrası gerekli tedavi şeklini uygulayacaktır.

Kornea Yırtılmasının Tedavisi

Kornea yırtığı tedavisi için öncelikle hasta muayene edilir. Daha sonra gözde yabancı bir cisim varsa bu cismin çıkarılması için göz bandajla kapatılır. Böylece korneanın kendi kendine iyileşmesi beklenir. Genelde kornealar, çabuk iyileşirler. Bandajla kapatma işlemi sonrasında kornea birkaç gün içinde iyileşir ve normale döner.

Bunun yanı sıra gözde kornea yırtılması tedavisinde hekim, enfeksiyon ihtimalini değerlendirir. Bu riske karşı göze özel bir merhem uygulayabilir. Bununla beraber, gözde oluşabilecek rahatsızlıkların giderilebilmesi için ilk birkaç süresince ağrı kesiciler reçete edebilir. Ancak; bu tedavi yöntemleri daha hafif kornea yırtıkları durumunda uygulanmaktadır. Eğer, kornea yırtığı ciddi boyutlarda ise tedavi şekli de değişir. Böyle ciddi durumlar için kornea ameliyatı gerekir.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir